Přeskočit na obsah

V tomto článku se dnes budeme věnovat následujícím tématům:

1. Proč je důležitý trvalý pobyt v nájemním nebo podnájemním vztahu?

2. Co jsou to drobné opravy v bytě? Kdy je hradí pronajímatel a kdy naopak pod/nájemce?

3. Jak je to se zvířaty v pod/nájmu? Je pronajímatel oprávněn zakázat chov zvířete?

Pokud si jako pronajímatel nebo jako pod/nájemce nejste jisti, jak to tedy vlastně je, tak je tento článek stvořený přímo pro Vás!

1. Bydlení je jednou ze základních lidských potřeb. Velice obecně – místo trvalého pobytu si můžete zvolit téměř v jakékoli nemovitosti, ve které se dá bydlet, ale také určené pouze k rekreaci. Objekt tedy musí být označen číslem popisným, evidenčním nebo orientačním. V případě, že jste nájemcem, nepotřebujete souhlas pronajímatele k tomu, abyste si trvalý pobyt ohlásili. Souhlas pronajímatele k přihlášení trvalého pobytu potřebujete tehdy, pokud máte smlouvu podnájemního charakteru.

Proč je tedy trvalý pobyt tak důležitý? Trvalá adresa je zásadní pro vše, od obdržení pošty, přes registraci na úřadech, až po možnost volby ve volbách. Trvalý pobyt vytváří příslušnost k určité komunitě nebo sousedství. Rozhodujeme se, kde budeme žít, a často to vyjadřuje, kdo jsme. Můžeme se spojovat s místními organizacemi, navazovat přátelství a účastnit se společenských událostí. Naše adresa se stává součástí naší identity.

Nemůžeme opomenout důležitost rodiny. Pro ty z nás, kteří máme děti, trvalý pobyt znamená známé prostředí pro jejich výchovu, školu a kamarády.  V případě, že se chystáte děti přihlásit do mateřské či základní školy, je jednou z podmínek trvalé bydliště v tzv. spádové oblasti. Jestliže má Vaše dítě trvalé bydliště mimo spádovou oblast, nemusí být do mateřské nebo základní školy vůbec přijato. Toto se netýká pouze dětí, ale samozřejmě také dospělých. S nutností mít trvalé bydliště v dané lokalitě se můžeme setkat také u praktického lékaře. Jak jsme již zmínili výše – trvalé bydliště je pro mnoho institucí směrodatné pro posílání korespondence. Dnes už si samozřejmě můžeme téměř všude uvést adresu pro doručování, nicméně se stále setkáváme s tím, že ne všude korespondenční adresu uvedeme a následně budeme dostávat poštu na adresu trvalého bydliště, kde se ale nezdržujeme. Mít tedy trvalý pobyt v místě, kde fakticky bydlíme, má řadu výhod.

2. Podle § 2257 Občanského zákoníku je povinností nájemce provádět a hradit běžnou údržbu a drobné opravy spojené s užíváním bytu. Nařízení vlády č. 308/2015 Sb. konkretizuje, co je považováno za běžnou údržbu a co se myslí drobnými opravami.

Za běžné opravy bytu je považováno, že byt budeme udržovat v takovém stavu, v jakém jsme jej převzali, včetně zařízení a dalšího vybavení (pokud je součástí pronájmu). Jde zejména o malování, opravu omítek, čištění odpadů aj. Dále do běžné údržby patří také kontrola funkčnosti termostatických hlavic, kontrola funkčnosti hlásiče kouře, kontrola a údržba vodovodních baterií.

Drobnými opravami bytu máme namysli opravy bytu a jeho vnitřního vybavení (pokud je toto vybavení součástí bytu a ve vlastnictví pronajímatele) podle a) věcného vymezení, b) podle výše nákladů.

Drobných oprav podle věcného vymezení máme celou škálu. Pokud si tedy nejste jisti, co do drobných oprav spadá a co naopak ne, můžete se podívat na již zmiňované nařízení vlády č. 308/2015 Sb. pod tímto odkazem, konkrétně § 4 – https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-308#p3

Zmínili jsme se ale také o drobných opravách podle výše nákladů. Pojďme si tedy objasnit, co si pod tím můžete představit. Jestliže náklad na další opravy bytu a jeho vybavení, na výměnu jednotlivých předmětů nebo jejich součástí, které nejsou uvedeny § 4 a nepřesáhnou částku 1000,- Kč na jednu opravu, musí tuto opravu uhradit nájemce. V případě, že se na jedné věci provádí více oprav, které spolu souvisí a časově na sebe navazují, je rozhodující součet nákladů na tuto opravu. Náklady na dopravu a jiné náklady spojené s opravou se do nákladů nezapočítávají a automaticky jej hradí nájemce. Nutno ale také zmínit roční limit nákladů na drobné opravy v bytě. V případě, že součet nákladů za opravu v bytě přesáhne částku 100 Kč/m2 podlahové plochy bytu, se následující kalendářní rok tyto opravy nepovažují za drobné.

3. Jste milovníkem zvířat a neumíte si představit váš domov bez domácího mazlíčka? Při chovu zvířat v bytě se však nesetkáváme jen s poškrábaným nábytkem, ztracenými hračkami pod gaučem a tajemnými zvuky ve 2 ráno – je tu i otázka práva a dobrých vztahů s pronajímatelem.

Obecně řečeno – pokud pronajímatel do pod/nájemní smlouvy uvede výslovný zákaz pro chov zvířete, popřípadě omezí chov zvířete pouze na určitý druh, a vy smlouvu v této podobě podepíšete, považuje se, že s touto podmínkou souhlasíte. Nicméně se dostáváme do patové situace, jelikož právo chovat zvíře v bytě je součástí Občanského zákoníku. Jedná se o § 2258. Tento paragraf říká, že nájemce může v bytě chovat zvíře v případě, že chované zvíře nezpůsobí pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu obtíže. Jestliže zvíře způsobí v bytě nebo společných částech domu nějakou škodu, náklady na opravu musí pronajímateli uhradit nájemce. Tímto si tedy odpovídáme na otázku, zda je pronajímatel oprávněn zakázat chov zvířete v bytě. Pokud by tedy pronajímatel chov zvířete zakázal, dopouštěl by se protiprávnímu jednání a nejspíše byste s tím u soudu uspěli.

Jak se tedy vyhnout nečekaným komplikacím? Komunikace je klíčová! Před pořízením zvířete je ideální sednout si s pronajímatelem a otevřeně probrat možnosti.

Zajímá vás více k tématu? Nebo se chcete zeptat na něco jiného? V každém případě jsme vám k dispozici a rádi odpovíme. Vyplňte formulář níže a my vás budeme kontaktovat zpátky.

Neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám pomůžeme.

Jsme tu pro vás! Chystáte se prodat svou nemovitost nebo už prodáváte a nedaří se vám? Rádi byste nemovitost koupili? Zajímá vás investování do nemovitostí a chtěli byste začít bezpečně a s veškerou právní podporou? Vlastníte již nemovitosti a chtěli byste je pronajímat bez starostí a se ziskem?