Když narazíte na svůj vysněný dům nebo byt, máte pocit, jako by se sen stával skutečností. Ale pozor. Na cestě k tomu, abyste se stali šťastnými majiteli, existují některé právní překážky, které by vás mohly překvapit. Jednou z těchto překážek je zástavní právo – právní nástroj, který poskytuje věřitelům jistotu pro případ nesplacení dluhu. Když tedy dlužník přestane splácet, banka může prodejem nemovitosti uhradit své pohledávky.
Zástavní právo může působit jako noční můra pro kupující, kteří si nejsou vědomi jeho existence na nemovitosti, kterou zamýšlejí koupit. Pokud prodávající neuhradil svůj dluh, může být nemovitost stále zatížena zástavním právem. V těchto situacích existuje několik možných řešení.
Jedním z nich je, že kupující uhradí dluh prodávajícího z kupní ceny. V praxi to funguje tak, že banku, která majiteli poskytla hypotéku, požádáme o vyčíslení dluhu a souhlas s prodejem nemovitosti. Tento dokument dokládá potencionální kupec do své banky, u níž žádá hypotéku a následně se může rozběhnout celý proces. Bez souhlasu banky je toto zcela nemožné.
Dále je možné převést zástavní právo na jinou nemovitost. Pokud je převedení zástavního práva na jinou nemovitost prodávajícího možné, může to být způsob, jak uvolnit vámi kupovanou nemovitost od zátěže. Co tím myslíme? Jestliže jste například koupili nemovitost za určitou částku, která po čase stoupla na hodnotě, můžete tento rozdíl oproti kupní ceně a navýšené hodnotě využít k uvolnění finančních prostředků na jinou nemovitost.
Další možností je převzetí hypotéky kupujícím. Zní to jednoduše, že? Ale převzetí hypotéky s sebou nese úskalí, jako je potřeba schválení věřitele. Navíc hypotéka nemusí vždy odpovídat vaší finanční situaci či plánům. Proto je důležité si předem vše důkladně ověřit a konzultovat s odborníkem.
V případě, že došlo ke splnění jedné z výše uvedených podmínek, dojde na katastru nemovitostí k vymazání zástavního práva u stávajícího majitele a k zápisu nového zástavního práva u majitele nového. Jak probíhá výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí? Bez souhlasu zástavního věřitele to nepůjde. Nejdříve je tedy nutné tento souhlas získat, jak jsme si řekli výše, poté podat návrh na výmaz zástavního práva na katastrálním úřadu.
Také vy sami si můžete ověřit, zda je nemovitost zatížena zástavním právem. Tuto informaci najdete v listu vlastnictví v Oddílu C.
Klíčem k úspěšné koupi nemovitosti, zatížené zástavním právem, je především informovanost. V případě, že si nevíte rady, požádejte o spolupráci realitního makléře, který s těmito informacemi pracuje na denní bázi.
Neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám pomůžeme.
Jsme tu pro vás! Chystáte se prodat svou nemovitost nebo už prodáváte a nedaří se vám? Rádi byste nemovitost koupili? Zajímá vás investování do nemovitostí a chtěli byste začít bezpečně a s veškerou právní podporou? Vlastníte již nemovitosti a chtěli byste je pronajímat bez starostí a se ziskem?