Projektová dokumentace je podrobný plán stavby, který obvykle zahrnuje architektonické, konstrukční, technické a další odborné informace. Pasport nemovitosti je na druhé straně často zjednodušená verze těchto plánů, ale stále obsahuje klíčové informace o vaší stavbě. Oba tyto dokumenty jsou nezbytné pro kupce, banku a případné stavební úřady. Nový stavební zákon ukládá povinnost vlastníkovi uchovávat právě stavební dokumentaci nebo alespoň pasport nemovitosti.
Projektovou dokumentaci, pokud ji nemáte doma, by měli mít na příslušném stavebním úřadě, kde do ní můžete nahlédnout, případně si udělat její kopii. Pokud ale projektovou dokumentaci nemají ani tam, je nutné nechat vypracovat tzv. pasport stavby.
Jak jsme zmínili, pasport stavby nahrazuje projektovou dokumentaci v případě, že už se nedochovala. Projektovou dokumentaci velmi často nedohledáme již u velmi starých domů nebo o ni majitel mohl přijít při např. požáru. Co musí pasport nemovitosti obsahovat:
- průvodní zprávu – v této průvodní zprávě nesmí chybět informace o vlastníkovi, identifikační údaje stavby, název a umístění nemovitosti, přesná adresa, katastrální území, číslo parcely a informace o technickém stavu stavby,
- souhrnnou technickou zprávu – která slouží k bližší specifikaci stavby (z jakých materiálů je postavena, na jak velké zastavěné ploše se nachází, zda se jedná o trvalou nebo dočasnou stavbu, k jakému účelu stavba slouží), mj. v souhrnné zprávě najdeme také údaje o územní ochraně, energetické náročnosti a další,
- zjednodušený situační výkres – zakreslení konkrétní stavby do katastrální mapy, přičemž musí být vyznačena její vzdálenost od hranice pozemku a okolních staveb, vyznačení inženýrských sítí,
- zjednodušená výkresová dokumentace – půdorys stavby (zakreslení jednotlivých místností, velikost jejich ploch, jejich účel využití atd.)
Po většinu času se bez těchto dokumentů nejspíše obejdete a budou vám ležet v šuplíku, nicméně v těchto případech byste je rozhodně mohli potřebovat:
- jestliže chcete rekonstruovat svoji nemovitosti, popřípadě provést přístavbu, nástavbu a nemáte žádné podklady nebo tyto podklady neodpovídají skutečnosti,
- právě při prodeji nemovitosti by ji měl kupující dostat,
- potřebujete odstranit nesrovnalosti v katastru nemovitostí,
- potřebujete si požádat o různé dotace, např. na zateplení nebo zdroje vytápění.
Stavební zákon tedy sice neukládá povinnost prodávajícímu tuto dokumentaci kupujícímu při prodeji předat, avšak dle § 2087 Občanského zákoníku ji při prodeji novému majiteli již předat musíte, pokud se ale obě strany nedohodnou smluvně jinak.
Zjednodušeně:
- dle stavebního zákona má vlastník nemovitosti povinnost uchovávat po dobu vlastnictví ověřenou dokumentaci,
- dle § 2087 Občanského zákoníku má prodávající povinnost předat kupujícímu odevzdat věc (nemovitost) společně s doklady, které se k věci vztahují, např. právě projektovou dokumentaci.
Pokud tedy jako vlastník nemáte ani projektovou dokumentaci a nenechali jste si vypracovat zjednodušený pasport stavby, může kupující uplatnit právo z vadného plnění, například ve formě slevy z kupní ceny ve výši ceny pasportu.
Máte k tomuto tématu dotazy? Neváhejte se na nás obrátit.
Neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám pomůžeme.
Jsme tu pro vás! Chystáte se prodat svou nemovitost nebo už prodáváte a nedaří se vám? Rádi byste nemovitost koupili? Zajímá vás investování do nemovitostí a chtěli byste začít bezpečně a s veškerou právní podporou? Vlastníte již nemovitosti a chtěli byste je pronajímat bez starostí a se ziskem?