Přeskočit na obsah

Situace, kdy nájemce přestane platit nájemné a zároveň se odmítá z bytu odstěhovat, se bohužel dějí. Každý pronajímatel má z těchto situací obavy. Jak jim ale předejít?

Obecně řečeno – za dlužníka se považuje ten nájemce, který je v prodlení s platbou nájemného déle než 14 dní a částka přesahuje 500,- Kč. Pokud nájemce neplatí nájemné vůbec, popřípadě jej platí se zpožděním a nebo v neúplné výši, která byla sjednána, po dobu kratší než 3 měsíce, jedná se o porušení povinností nájemce. V takovém případě může pronajímatel ukončit nájemní smlouvu s tříměsíční výpovědní lhůtou. Nastane – li situace, kdy nájemník dluží na nájemném více než 3 měsíce, má pronajímatel právo ukončit nájemní vztah s okamžitou platností. Nájem končí doručením písemné výpovědi, ve které musí být popsáno, jak nájemce smlouvu porušil.

Bohužel se ale můžeme setkat s tím, že i přes doručení písemné výpovědi o ukončení nájmu, se nájemce odmítá z bytu vystěhovat. V takové situaci se pronajímatel může obrátit na soud s žalobou o vystěhování nájemce po skončení nájemního vztahu. Celý proces ale může trvat několik let. Pronajímatel si může pomoci tím, že do nájemní smlouvy zaznamená možnost vymáhání dluhu prostřednictvím přímé exekuce. Díky tomu tak pronajímatel nemusí čekat na rozhodnutí soudu a celý proces tím urychlí.

Jak se tedy těmto nepříjemným situacím vyhnout?

1. Prověření nájemců:

Důkladné prověření potencionálních nájemců Vám může zajistit, že uzavíráte nájemní smlouvu se spolehlivým zájemcem. Sejděte se se zájemci a důkladně spolu prodiskutujte jeho nynější situaci (zaměstnání, příjmy, předchozí bydlení a závazky.) Osobním setkání Vám pomůže udělat si o potencionálním nájemci lepší dojem než pouze po telefonickém rozhovoru. Požádejte potencionálního nájemce, aby Vám poskytl dokumenty potvrzující jeho finanční situaci (výplatní pásky, výpisy bankovního účtu nebo daňová přiznání.) Pouze tak si ověříte, zda je nájemce dostatečně finančně schopný platit nájemné.

Nezbytnou součástí je také kontrola předešlého bydlení. Můžete požádat o reference minulého pronajímatele. Požádejte potencionálního nájemce o kontakt a zjistěte si, jakým byl nájemcem. Toto se týká také spolubydlících, které plánují s nájemcem žít v jedné domácnosti. Nebojte se požádat zájemce také o výpis trestního rejstříku.

V neposlední řadě proveďte kontrolu ve veřejných registrech, kde zjistíte, zda má zájemce nějaké právní problémy či dluhy, které by mu mohly bránit v řádném placení nájemného.

Více v článku zde: https://www.terezaconova.cz/jak-proverit-potencialniho-najemnika-dulezite- kroky-pred-pronajmem-nemovitosti/

2. Důkladná nájemní smlouva:

Nájemní smlouva slouží jako právní záruka pro obě strany. Základem dobré nájemní smlouvy jsou jasné a konkrétní podmínky. Musí obsahovat osobní údaje obou stran, popis pronajímaného objektu, výši nájmu, způsob jeho platby a dobu trvání nájmu, podmínky pro ukončení nájemního vztahu aj.

3. Jistina:

Jistina nebo – li kauce slouží pronajímateli jako finanční záloha v případě, že by nájemník přestal platit nájemné, popřípadě by po jeho vystěhování zbyly nějaké škody. Občanský zákoník stanovuje, že kauce nesmí být vyšší než trojnásobek měsíčního nájemného. Zákon ale neupravuje, jak musí být jistina vyplacena, zda – li na účet v průběhu několika pracovních dní, hotově při podpisu nájemní smlouvy nebo ve formě splátek prostřednictvím splátkového kalendáře. Je tedy zcela na Vás, jakou formu úhrady jistiny si zvolíte. Nicméně okamžitou úhradou získáváte pomyslnou jistotu.

V průběhu pronájmu si s jistinou/kaucí můžete nakládat jakkoli, ale v případě, že dojde k ukončení nájemního vztahu bez dluhu a k předání bytu bez vad, musí být vrácena nájemci k poslednímu dni nájmu.

Doporučujeme však, abyste si s nájemcem vrácení kauce řádně definovali v nájemní smlouvě, aby mohlo k vrácení dojít až po vyúčtování služeb, kde by mohl vzniknout nedoplatek.

4. Pravidelná komunikace s nájemcem:

Jestliže se do pronájmu nemovitosti pustíte sami bez pomoci realitního makléře, tak doporučujeme pravidelnou komunikace s nájemníkem, díky které můžete včas přijít na jeho případné finanční potíže. Jeho špatnou finanční situaci mu můžete pomoci řešit, aby nedošlo k pozdním úhradám nájemného. Když nájemci vědí, že se na majitele mohou obrátit s problémy, cítí se více zavázáni k udržení nemovitosti v dobrém stavu a své závazky plní raději a včas.

5. Profesionální správa nemovitosti:

Profesionální správa Vám může výrazně ulehčit život. Pokud je to možné, předejte správu Vaší nemovitosti do rukou zkušených profesionálů, třeba právě realitnímu makléři. Nejen že Vám realitní makléř najde důkladně prověřeného nájemce a vytvoří potřebné dokumenty pro uzavření nájemního vztahu, ale také Vám bude nájemní smlouvu včasně prodlužovat, aktualizovat všechny případné změny, kontrolovat úhrady nájemného aj. Zkrátka se nebudete muset téměř o nic starat a předáte tak stres na jinou osobu.

Pronajímání nemovitosti tak nemusí být noční můrou, pokud máte správně nastavené základy. Důkladná nájemní smlouva v kombinaci s pravidelnou komunikací, popřípadě efektivní správa nemovitosti, mohou zajistit, aby byl pronájem příjemnou a bezstarostnou investicí.

Neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám pomůžeme.

Jsme tu pro vás! Chystáte se prodat svou nemovitost nebo už prodáváte a nedaří se vám? Rádi byste nemovitost koupili? Zajímá vás investování do nemovitostí a chtěli byste začít bezpečně a s veškerou právní podporou? Vlastníte již nemovitosti a chtěli byste je pronajímat bez starostí a se ziskem?